Genel

SERTLEŞME SORUNU (EREKTİL DİSFONKSİYON)

Cinsel işlev bozukluğu kadın ve erkeklerin ortak problemleri arasında yer alır. Erkeklerde cinsel bozukluğun farklı nedenleri vardır. Bunlar arasında en çok görülen ise iktidarsızlık olarak da bilinen sertleşme sorunu olmaktadır. Sertleşme problemi erkeğin cinsel birliktelik sırasında yeterli sertliğe kavuşamamasını ya da yeterli süre boyunca sert kalamamasını ifade eder. Belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıktığı gibi nedensiz bir şekilde meydana gelebilir. Bazı erkeklerde kısa sürerken bazılarında sertleşmenin hiç olmadığı da bilinmektedir. Sosyal yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da partnerin yaşam kalitesini etkileyeceğinden soruna hızlıca müdahale edilmesi çözüm açısından oldukça önemlidir.

Sertleşme Sorunu her yaştan erkekte olabilir. Sık rastlanan bu durumun gelişme ihtimali yaş ilerledikçe daha yüksek olur. Erkeklerde 40 yaşın üzerinde görülme olasılığı daha fazladır. Ancak aşağıda bahsedeceğimiz nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

  1. Kişide kalp hastalığı varsa,
  2. Şeker hastalığı varsa,
  3. Peniste sinir hasarı varsa,
  4. Nörolojik rahatsızlığı varsa.

Sertleşme sorununun psikolojik etkileri de vardır. Örneğin uzun süren bu durum eşler arasında ayrılığa ve huzursuzluğa kadar gidebilir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi partnerin yaşam kalitesini düşüreceğinden dolayı aslında bunu yalnızca bir erkek sorunu olarak değerlendirmemek gerekir.

Erkek ve kadın için ortak olan bazı değerler vardır ve evlilikte ortak paylaşım olan cinsel yaşamın kalitesi de bu noktada çok önemlidir. Eğer çiftlerden herhangi birisi cinsel işlev bozukluğu durumuyla karşı karşıyaysa profesyonel destek almakta fayda vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...